||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||     

III Piknik Strażacki w Bąkowicach

19 lipca 2014 r. w Bąkowicach odbył się III Piknik Strażacki – Strażacy Dzieciom. Organizatorem imprezy była jak co roku Ochotnicza Straż Pożarna z Bąkowic. Każdego roku ilość uczestniczących jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiększa się. Tym razem w Bąkowicach zameldowało się 11 jednostek. Pięć z terenu Gminy Świerczów, a mianowicie OSP z Bąkowic, Biestrzykowic, Miejsca, Starościna i Świerczowa, a także zaprzyjaźnione jednostki OSP z Kup, Mąkoszyc, Smogorzowa, Pokoja, Lubszy i Wołczyna.

Od godz. 13:30 samochody strażackie powoli zjeżdżały się i ustawiały  wzdłuż głównej ulicy Bąkowic. Punktem kulminacyjnym i dającym sygnał rozpoczęcia festynu był wspólny przejazd przez całą wieś na sygnałach wszystkich obecnych jednostek straży. Trzeba przyznać, że wyglądało to bardzo efektownie i zgromadziło wielu widzów.

Gdy już wszystkie pojazdy zaparkowały na miejscu docelowym tj. placu przy szkole podstawowej przyszedł czas na kolejną część, a mianowicie pokazy ratownictwa strażacko-medycznego.

Na początek strażacy z Wołczyna zaprezentowali jak sprawnie ugasić specjalnie do tego przygotowany płonący samochód. Warto wspomnieć jako ciekawostkę, że do ugaszenia tego auta zużyto jedynie 35 litrów wody dzięki systemowi PowerJet. Następnie jednostka z Lubszy zaprezentowała akcję wydobycia z samochodu osoby poszkodowanej przy użyciu specjalistycznego sprzętu do rozcinania karoserii.

Po sprawnym wydobyciu osoby rannej z auta nastąpił pokaz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, który zaprezentowały druhny z Bąkowic i Wołczyna.

W trakcie pokazów była możliwość dokładnego przyjrzenia się wozom strażackim i ich wyposażeniu. Szczególnie dla najmłodszych była to nie lada atrakcja usiąść za kierownicą nowoczesnych samochodów i poczuć się prawdziwym strażakiem w akcji.

Po pokazach przyszedł czas na rywalizację. Strażacy ze wszystkich jednostek zmagali się ze sobą w kilku bardzo pomysłowych konkurencjach, m.in. rzut kaloszem w sposób dziwny, przepuszczanie na czas piłeczki przez wąż strażacki, napełnianie beczek wodą za pomocą węża strażackiego, wiaderek brezentowych a także miską unoszoną nad głowami strażaków. Zabawy i śmiechu było co niemiara i nietrudno się domyślić, że wszyscy strażacy biorący udział w zawodach byli przemoknięci do suchej nitki. Jednak ze względu na bardzo słoneczną pogodę nikt nie narzekał. Niektórzy nawet prosili o możliwość wykąpania się w basenie.

Podsumowując wszystkie konkurencje, najlepsi okazali się strażacy ze Smogorzowa. Jednak swoją wyższość nad ekipą z Biestrzykowic musieli udowodnić w dogrywce, którą było przeciąganie liny. Trzecie miejsce przypadło OSP z Miejsca. Pierwsze trzy jednostki otrzymały puchary a pozostałe pamiątkowe dyplomy. Jednak nie miejsca były tu najważniejsze, a dobra zabawa

Po rozdaniu pucharów i dyplomów miały miejsce miłe chwile dla gospodarza festynu OSP Bąkowice. Po długich staraniach strażaków z Bąkowic, a głównie druha Mirosława Groblicy oraz radnego powiatowego Cezarego Zająca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowicach otrzymała sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Namysłowie zestaw do ratownictwa medycznego składającego się z w pełni wyposażonej torby medycznej oraz deski ortopedycznej, szyn Kramera i kamizelki KED. Wartość zestawu wyniosła ok. 7 000,00 zł.

W trakcie pikniku przewidziano również wiele atrakcji dla dzieci. Najmłodszych zabawiał i umilał im czas klaun Kacperek, który co chwilę zapraszał dzieci, a także ich rodziców do różnych wspólnych zabaw. Organizatorzy serdecznie dziękują firmie Nestle za zasponsorowanie lodów dla wszystkich dzieci biorących udział w zabawie.

Przez cały czas trwania festynu do dyspozycji były również inne atrakcje m.in. dmuchana zjeżdżalnia, a także stoiska gastronomiczne.

Dobra zabawa przy muzyce i tańcach trwała do późnych godzin.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc przy organizacji festynu Panu Piotrowi Bugajskiemu, który dostarczył samochód do prezentacji, Panu Tadeuszowi Bezwerchnemu Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Świerczowie oraz Gminie Świerczów.

Do zobaczenia za rok!