W I T A M Y   N A   S T R O N I E    G M I N Y   Ś W I E R C Z ÓW 

Recykling: Klucz do Czystej Przyszłości

W związku ze zbliżającym się terminem odbioru odpadów wielkogabarytowych na terenie Gminy Świerczów, który zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych w Gminie Świerczów na rok 2025 odbędzie się w dniu 8 kwietnia 2025 roku zarówno dla Rejonu I jak i II, przypominamy że odpady wielkogabarytowe to odpady komunalne powstające w naszych domach, które ze względu na duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach, workach i kontenerach na śmieci. Do grupy odpadów wielkogabarytowych zaliczamy zużyte meble, wykładziny, dywany, materace, odbiorniki telewizyjne, monitory, chłodziarki, zamrażarki, zmywarki, pralki i inne urządzenia RTV i AGD. Do odpadów wielkogabarytowych nie należą farby, lakiery, kleje, oleje, smary, środki ochrony roślin oraz opakowania po tych odpadach, odpady ogrodowe (gałęzie, liście, trawy), zużyte opony, folie kiszonkarskie, rowery, kosiarki oraz odpady pochodzące z remontów (gruz budowlany, stolarka okienna i drzwiowa, panele, płytki ceramiczne, wanny, umywalki, muszle toaletowe, spłuczki, sedesy, grzejniki, rolety). UWAGA: odpady wielogabarytowe należy wystawić bezpośrednio przed swoją posesję tak, aby nie utrudniały ruchu pojazdów i pieszych, najpóźniej do godziny 06:00 w dniu wyznaczonych do odbiory (odpady wystawione po tym terminie nie będą odbierane).

PSZOK w Ziemiełowicach prowadzi odbiór odpadów dla mieszkańców Gminy Świerczów w każdy poniedziałek (dzień roboczy) w godz. od 11:00-15:00. W pierwszej kolejności należy wypełnić oświadczenie o rodzajach odpadów, które zamierza się dostarczyć na PSZOK (oświadczenie do pobrania w urzędzie lub ze strony internetowej www.swierczow.pl w zakładce Ochrona Środowiska) oraz uzyskać z Urzędu Gminy kartę wjazdu na PSZOK. Ponadto przypominamy o obowiązku prawidłowej segregacji odpadów komunalnych.

Aby prawidłowo sortować odpady należy przestrzegać kilku ważnych zasad i wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów. Przedstawiamy kilka zasad efektywnego recyklingu:

recykling.jpeg

Do worków niebieskich z napisem „Papier” – wrzucamy opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą): gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy, torby i worki papierowe, papierowe czyste naczynia. Najważniejsze, aby odpady papierowe trafiające do niebieskiego pojemnika były czyste, suche, nie posiadały resztek jedzenia oraz były niezatłuszczone.

Do worków niebieskich nie wrzucamy zużytych ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, paragonów, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch i innych materiałów higienicznych, zatłuszczonych opakować z papieru i naczyń jednorazowych.

Do pojemników żółtych z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” – wrzucamy opróżnione, odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach i sokach, nakrętki, plastikowe opakowanie po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania) i kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów), opakowania po aerozolach, plastikowe torby, worki i reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików.

Do worków żółtych nie wrzucamy butelek i pojemników z zawartością, dużych plastikowych zabawek (PSZOK), opakowań po lakach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach. „W żółtym pojemniku jest miejsce dla plastiku.”

Do worków zielonych zielone z napisem „Szkło” – należy wrzucać opróżnione butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach np. perfumach.

Do worków zielonych zielone z napisem „Szkło” nie wrzucamy – ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, szkła okularowego, szkła żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, luster, szyb okiennych i zbrojonych, monitorów i lamp telewizyjnych, termometrów i strzykawek. „Do zielonego wrzuć szkło – potrafisz to!”.

Do worków brązowych z napisem „Bioodpady” – wrzucamy odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki), drobne gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, niezaimpregnowane drewno, resztki jedzenia.

Do worków brązowych na bio nie wrzucamy kości zwierząt, oleju jadalnego, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i pilśniowych, MDF, ziemi i kamieni, innych odpadów odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych) Uwaga: bioodpady należy umieścić w pojemniku lub worku (odpady złożone luzem nie będą odbierane).

Do pojemników na odpady zmieszane – wrzucamy odpady których nie możemy zaklasyfikować do żadnej z grup odpadów zbieranych selektywnie np. pieluchy, waciki, zużyte ręczniki papierowe i zużyte chusteczki higieniczne, papier lakierowany i powleczony folię, papier zatłuszczony lub mocno zabrudzony, zimny popiół, papierosy, zepsuta żywność, resztki mięsa i kości, styropian po sprzęcie RTV i AGD. Do pojemników na odpady zmieszane nie wrzucamy resztek jedzenia w płynie, bioodpadów, tekstyliów, odpadów budowlano-remontowych, leków i termometrów, baterii, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Do segregacji odpadów zmieszanych dopuszcza się pojemnik w kolorze czarnym, grafitowym lub ciemno zielonym.

TEKSTYLIA - od stycznia 2025 roku ubrania/tekstylia nie mogą być wyrzucane do kosza na odpady zmieszane. Jeśli ubrania/tekstylia nie są zniszczone, można przekazać je potrzebującym. Dzięki temu zalegające nam w szafie rzeczy komuś się przydadzą. Jeżeli nie masz takiej możliwości pamiętaj: Do tekstyliów zaliczamy: zużyte ubrania, obuwie, koce, pościel, zasłony, kapelusze. Do tekstyliów nie zaliczamy: materiałów budowlanych tj. wełny mineralnej, zabrudzone olejami tkaniny, czyściwa. Odpady tego rodzaju można również przywieźć na gminny PSZOK.

Pamiętajmy, że segregacja to ważny element recyklingu i działań w zakresie budowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki efektywnej segregacji możemy wymiernie wpłynąć na ograniczenie ilości odpadów, ale również na zahamowanie wzrostu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

wierszyk recykling.jpeg