W I T A M Y   N A   S T R O N I E    G M I N Y   Ś W I E R C Z ÓW 

„Rozpoznanie i odtwarzanie siedlisk/miejsc bytowania i żerowania zwierząt chronionych i zagrożonych w Gminie Świerczów

Logotypy_poziom-1.jpeg

Gmina Świerczów otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pn. Rozpoznanie i odtwarzanie siedlisk/miejsc bytowania i żerowania zwierząt chronionych i zagrożonych w gminie Świerczów, w ramach działania 2.6 Ochrona różnorodności biologicznej programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027. 
Całkowita wartość zadania to 441 444,38 zł z czego 375 227,72 zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Realizacja projektu ma na celu odtwarzanie siedlisk/ miejsc bytowania i żerowania gatun-ków chronionych i zagrożonych oraz wzmocnienie ochrony różnorodności biologicznej na terenie gminy Świer-czów. Zadanie związane z działaniami w parku w Dąbrowie będzie realizowane w systemie „zaprojektuj- wybuduj”. 
Główne cele projektu to odtwarzanie siedlisk/miejsc bytowania i żerowania gatunków chronionych i zagrożonych oraz wzmocnienie ochrony różnorod-ności biologicznej na terenie gminy Świerczów, w tym w obrębie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego poprzez: rozpoznanie zasobów i zagrożeń wybranych gatunków, w szczególności płazów, czynną ochronę gatunków zagrożonych i odtwarzanie miejsca bytowania płazów, nasadzenia rodzimych drzew i krzewów i m.in. roślin miododajnych stanowiących bazę żerową m.in. dla owadów zapylających. Zadanie ma także na celu podniesienie wiedzy oraz kształtowanie postaw i aktywności społeczeństwa na rzecz ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej, w szczególności dzieci i młodzieży, popularyzacja wiedzy naukowej na temat stanu i zagrożeń różnorodności biologicznej oraz skuteczności podejmowanych działań ochronnych poprzez rozwój infrastruktury edukacyjnej, a także przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej dla mieszkańców województwa opolskiego. Projekt skierowany jest dla pasjonatów przyrody. Umożliwi on obserwację chronionych i zagrożonych gatunków zwierząt, w szczególności płazów i ptaków, a także owadów tzw. zapylaczy w warunkach naturalnych dzięki działaniom związanym z odtwarzaniem siedlisk wodno-błotnych, czynną ochroną gatunków oraz nasadzeniami drzew i krzewów oraz roślin miododajnych. Miłośników przyrody wciąż przybywa, jednakże wpływ działalności człowieka ogranicza występowanie naturalnych i półna-turalnych siedlisk przyrodniczych, wraz z chronionymi gatunkami zwie-rząt. Dzięki odmuleniu stawu i utworzeniu ścieżki edukacyjnej zwiększy się atrakcyjność i dostępność terenu dla mieszkańców, w tym dzieci i młodzież, co oprócz zwiększenia wiedzy o przyrodzie, jej zagrożeniach i sposobach ochrony, skutkować będzie także większą aktywnością na świe-żym powietrzu, co niewątpliwie przełoży się poprawę zdrowia miesz-kańców. Także nowe nasadzenia, w tym bogate w gatunki zapylaczy i atrakcyjne wizualnie przyciągnął odwiedzających, spowoduje większą chęć organizowania rodzinnych wycieczek w oparciu o nową infrastrukturę i zaplanowane wydarzenia. Przeprowadzone w ramach zadania działania niewątpliwie pozytywnie wpłyną na wzrost atrakcyjności turystyki ekologicznej prowadzonej na terenie woj. opolskiego, co odpowiada potrzebom związanym z zagospoda-rowaniem czasu wolnego, wzrost atrakcyjności turystycznej gminy, regionu i subregionu poprzez możliwość rekreacji w harmonijnym, naturalnym krajobrazie z zachowanymi starymi zadrzewieniami, stawami i nową infrastrukturą edukacyjną stanowiącą punkty pośrednie lub docelowe wycieczek rowerowych, co skutkować będzie poprawą stanu zdrowia dzięki spędzaniu czasu wolnego na łonie natury.  

Barbara Jarmuszewska - inspektor UG Świerczów