||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||     

Jubileusz 100-lecia kościoła w Świerczowie

W dniu 18 czerwca 2023 r. w kościele parafialnym w Świerczowie miały miejsce wyjątkowe uroczystości. W tym dniu obchodzono 30-lecie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i 100-lecia parafialnego kościoła. Mszy św. przewodniczył Bp Jacek Kiciński, który  podkreślił, że podjęta przed ponad 100 laty inicjatywa budowy kościoła „To była odpowiedź na działanie Ducha Świętego, związane z potrzebami tych, którzy tu mieszkali. Wskazał na znaczenie budynku kościoła, który jest domem Bożym i wspólnoty parafialnej. Jednocześnie wspomniał konkretne osoby stojące za tym przedsięwzięciem i ofiarność katolickich mieszkańców, którzy wówczas stanowili w okolicach Świerczowa mniejszość.

            Podczas Mszy św., świętowano nie tylko wspaniałe jubileusze, ale również Bp Jacek udzielił  młodzieży sakramentu bierzmowania i pobłogosławił obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który będzie peregrynował wśród parafian. Peregrynacja wpisuje się w przygotowania do uroczystego poświęcenia kościoła zaplanowanego na 2025 rok.  Odkryto bowiem, że do tej pory konsekracja świątyni nie odbyła się. Poprzedzą ją prace w prezbiterium, m.in. związane z przygotowaniem kamiennego ołtarza.

            W uroczystościach uczestniczyło wielu znamienitych gości i parafian. Swoją obecnością zaszczyli księża: ks. prałat Zbigniew Dołhań, ks. kan. Józef Błauciak, ks. Bogdan Żygadło, ks. kan. Marian Rapacz, ks.Tadeusz Jaśkiewicz, ks.dr hab. Józef Urban oraz księża z okolicznych parafii z ks. dziekanem Bartoszem Barczyszyn na czele.

            Po mszy św. uroczystości jubileuszowe i dalsze świętowanie miały miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury oraz na boisku obok, co splotło się z obchodami Dnia Świerczowa. Wśród wielu atrakcji można było również obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą historii kościoła w Świerczowie, która obecnie znajduje się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świerczowie.

            Pragnę jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych wspaniałych uroczystości.

Ks. kan. Krzysztof Szczeciński        

O wydarzeniu wspomniała gazeta Gość Wrocławski w artykule: " Jubileusze kościoła i parafii w Świerczowie"

 

Galeria zdjęć z wydarzenia: