||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||        

6 Bieg po Gminie Świerczów

29 maja 2022r. malowniczymi terenami wokół Dąbrowy odbył się „6 Bieg po Gminie Świerczów”. Organizatorem tego wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury, Gmina Świerczów i Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Świerczowie, przy wsparciu finansowym Powiatu Namysłowskiego i sponsorów.

Podczas zawodów odbyły się biegi dla dzieci, w czterech kategoriach wiekowych oraz bieg główny na dystansie 10 kilometrów dla kobiet i mężczyzn.

Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pakiety startowe, na które składały się numery startowe, talony na posiłek oraz pamiątkowe koszulki. Dzieci natomiast otrzymały kolorowe plecaki i słodkości.

Pomiarem czasu za pomocą elektronicznych chipów zajęła się profesjonalna firma „Zmierzymy czas.pl”. Jednak najważniejszą pamiątką z każdego biegu, jest odlewany medal, który przedstawiał kolorowy herb naszej gminy na awersie oraz postaci biegaczy na rewersie, na niebiesko-żółtej wstążce (w barwach Ukrainy) nawiązującej do nieustającego wsparcia i poparcia dla walczącego narodu ukraińskiego.

Bieganie rozpoczęli przedszkolaki w zabawie biegowej wspomagane przez swoich rodziców. Na buźkach startujących było widać uśmiech i zaciętość do podjęcia rywalizacji z koleżankami i kolegami. Wśród dziewczynek zwyciężyła Iga Rębilas, tuż za nią do mety dobiegły Milena Michalak i Ala Kamińska wszystkie z Dąbrowy. Wśród chłopców najlepszy okazał się Paweł Gienieczko ze Starościna, wyprzedzając Karola Katrę z Dąbrowy i Julka Jana z klubu „Ziemia Oławska”. Następnie wystartowały dzieci w kategorii klas I-III, które przebiegły 400 m. Pierwsze miejsce wśród dziewczynek zajęła Hania Orzeł z Dąbrowy, przed Laurą Michalak ze Świerczowa i Agnieszką Hryczyszyn z Miejsca. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Stanisław Kownacki z klubu „Ziemia Oławska” wyprzedzając Jana Krzemowskiego z Domaszowic i Kornela Bieńko ze Świerczowa. W dalszej kolejności biegali uczniowie szkół podstawowych z klas IV-VI, którzy mieli do przebiegnięcia 1 km. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Natasza Krzak z Ligoty Małej, drugą zawodniczką była Maja Steczkowska z klubu „Ziemia Oławska”, a trzecią Zuzanna Błaszczyk ze Świerczowa. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Igor Jana, drugie miejsce Tomasz Nosek – obaj z klubu „Ziemia Oławska”, trzecie miejsce zajął Bartosz Kaczmarek z Domaszowic. Zawody w kategorii szkół podstawowych zakończyli uczniowie klas VII i VIII, którzy ścigali się na dystansie 2 km. Najlepszą biegaczką w tej grupie wiekowej była Patrycja Burton, wyprzedzając Weronikę Jazienicką – obie z klubu „Ziemia Oławska” i Milenę Zapalską z Miodar. Wśród chłopców zwyciężył Kacper Sucharski z Dąbrowy, minimalnie pokonując Mateusza Dworeckiego ze Starościna i Dominika Rubik z Miodar. Łącznie wystartowało 95 dzieci. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.

Po biegach naszych najmłodszych uczestników odbył się bieg główny na dystansie 10 km – na tradycyjnej trasie. W tym roku na starcie stanęło 60 zawodników. Większość startujących była mieszkańcami naszego powiatu i województwa opolskiego. Tradycyjnie pojawili się zawodnicy z Brzegu, Opola, Kędzierzyna – Koźla, Kluczborka, Praszki, Lewina Brzeskiego, Wołczyna, Komprachcic, Łosiowa, Zawadzkiego, Komprachcic i Mikolina. Nie brakowało też zawodników spoza naszego województwa m.in. z: Wrocławia, Jelcza – Laskowice, Radzionkowa, Kępna, Sadogóry.

Triumfatorem 6 Biegu po Gminie Świerczów wśród mężczyzn został po raz drugi Jakub Kijak reprezentujący AZS Politechnika Opolska, a mieszkającego w Biestrzykowicach, który dystans 10 km przebiegł w czasie 33 min.13 sek., co jest rekordem naszej dąbrowskiej trasy biegowej. Drugi był Jan Kadłuczka z LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle (Głogówek) z czasem 35 min. 35 sek., a podium uzupełnił Wiesław Pyra z Praszki.

Wśród kobiet na dystansie 10 km zwyciężyła reprezentantka „Stanu Umysłu Lewin Biega” z Lewina Brzeskiego z czasem 40 min. 59 sek., na drugim miejscu uplasowała się Paulina Dacyszyn z Brzegu z czasem 41 min. 38 sek., a trzecie miejsce zajęła Katarzyna Olas z „Magnes Team” Komprachcice z czasem 42 min. 06 sek.

Najlepsi biegacze wśród mężczyzn i kobiet otrzymali nagrody finansowe. Najwyższe miejsce na podium zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn premiowane było kwotą 350 zł, drugie 250 zł, a trzecie 150 zł.

Klasyfikacje, poza generalną, były prowadzone również w kategoriach wiekowych – K-20, K-30, K-40, K-50+, M-30, M-40, M-50, M-60+ (Pełna klasyfikacja wraz z uzyskanymi czasami znajduje się na stronie internetowej swierczow.pl).

Natomiast najlepszym biegaczem z terenu Gminy Świerczów został po raz drugi (w kategorii OPEN) Jakub Kijak z Biestrzykowic. Najlepszą biegaczką z naszej gminy okazała się już po raz piąty Agnieszka Dworecka ze Starościna. Najstarszym biegaczem był 81 letni Pan Zenon Puszczewicz z Pisarzowic reprezentujący klub „Kotwica Brzeg” z wynikiem 1 godz. 12 min. 16 sek.

Poza nagrodami pieniężnymi wszyscy najlepsi w poszczególnych kategoriach, otrzymali okazałe puchary oraz nagrody rzeczowe, które wręczali m.in.: Wójt Gminy Pani Barbara Bednarz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pan Krzysztof Żołnowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Adam Janas. Najlepszym biegaczom z Gminy Świerczów vouchery na zakupy sprzętu sportowego po 100 zł wręczył Pełnomocnik Zarządu LGD Stobrawski Zielony Szlak Pan Mieczysław Niedźwiedź.

Na trasie zawodników dopingowała rzesza kibiców – rodziny i znajomi, a także mieszkańcy samej Dąbrowy.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla Prezesa Gminnego Zrzeszenia LZS w Świerczowie Pana Mariusza Boducha i Pani Renaty Boduch, którzy włożyli ogrom pracy w organizację i przygotowanie biegu.

Podziękowania składamy również dla wszystkich sponsorów, bez których niemożliwym byłoby zorganizowanie tej imprezy na wysokim poziomie, a w szczególności dla: Starostwa Powiatowego w Namysłowie, Business Traders Group Świerczów, Widawa Sp. z o.o. Biestrzykowice, PHU „Łukasz Gold Drób” Świerczów, Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych „EKOWOD”, Froneri Polska Sp. z o.o. – Namysłów, Pana Piotra Makieły z Namysłowa, Lokalnej Grupie Działania Stobrawski Zielony Szlak, Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”, Przewodniczącego Rady Gminy Świerczów Pana Adama Janasa, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Namysłowskiego Pana Krzysztofa Żołnowskiego, Radnego Rady Gminy Świerczów Pana Mirosława Groblicy, Banku Spółdzielczego w Namysłowie, Kręgielni „Zorza” w Namysłowie, Restauracji Świerczów Jarosław Żołnowski, Pani Marii Pawlak – Tikk-Tokk Centrum Przyjaznej Edukacji w Namysłowie, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Oddział w Opolu.

Dziękujemy także tym wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację biegu: pracownikom Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury w Świerczowie, Szkoły Podstawowej w Dąbrowie i dzieciom z zespołu Dąbróweczki oraz druhom z jednostek OSP Dąbrowa, Starościn, Świerczów, Bąkowice, Biestrzykowice – Miodary, Miejsce, Komendzie Powiatowej Policji oraz Opolskiemu Centrum Ratownictwa Medycznego, którzy w sposób wzorowy zadbali o zabezpieczenie całej trasy i bezpieczeństwo podczas 6 Biegu po Gminie Świerczów.

Zapraszamy za rok!

 

Barbara Bednarz – Wójt Gminy Świerczów

             Tadeusz Bezwerchny – Dyrektor GOK

 

PDF20220529_wyniki (1).pdf