W I T A M Y   N A   S T R O N I E    G M I N Y   Ś W I E R C Z ÓW 

Herb Gminy

Herb Gminy


Herb Gminy Świerczów zawiera historyczne elementy, kształtujące przeszłość ziem i wsi znajdujących się w obszarze dzisiejszej gminy, które to w sposób zdecydowany stanowiły o źródłach utrzymania w dawnych czasach, jak też zdecydowały poprzez działania - miejscowego szlacheckiego rodu Kotlińskich - właścicieli ziem i wsi o zwycięstwie w wojnie piwnej z pobliskim Namysłowem  

Herb Gminy Świerczów został ukształtowany w tarczy o kroju zwanym starofrancuskim, w tarczy której krój był stosowany w Polsce i na Śląsku z końcem XIII i na początku XVI wieku.
W prawym, błękitnym polu tarczy dwudzielnej w słup, złotem określony podział plastru miodu, w którym - w górnej jego części - mieści się złota pszczoła.
W polu lewym barwy złota (metal) - wije się pionowo splot gałęzi chmielu z liśćmi i owocami - w barwie bardzo ciemnej zieleni.
Po obu stronach gotyckiej tarczy zawierającej herb Gminy Świerczów są umieszczone tzw. trzymacze inaczej bocznice, inaczej supot.
Dwa czarne orły, krojem nawiązujące do orłów dolnośląskich, ze srebrną przepaską przez pierś i skrzydła jak godła Piastów dolnośląskich - z podczepioną czerwoną gwiazdą sześciopromienną u ogona - jak jest to orła będącego godłem miasta Namysłów (a określone kilkoma przedstawieniami napieczętnymi). Orły mają podrysowanie złotem zarówno dla lepszego skontrastowania obrazu, jak i zaznaczenia złotego pola z jakiego te godła pochodzą.
Dołem pod gwiazdami, u ogonów orłów i pod ostrzem dolnym tarczy znajduje się złota wstęga z lekko wywiniętymi końcami (rozdwojonymi) do góry. Na wstędze napis Gmina + Świerczów + Gmina - liternictwem zbliżonym do czcionki antykwy. Litery w barwie ciemnej zieleni, barwy godła w lewym polu tarczy.