||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||        

30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrał tym razem na rzecz dziecięcej okulistyki, pod hasłem "Przejrzyj na oczy. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci". Zbiórka w całej Polsce i za granicą odbyła się
w dniu 30 stycznia 2022 r. W Gminie Świerczów utworzono jeden z ponad 16-tysięcy sztabów z numerem 2593, do którego zgłosiło się 14 wolontariuszy – uczniów szkół podstawowych z Bąkowic i Dąbrowy. Na naszym terenie zbiórka odbywała się przede wszystkim przy naszych kościołach. Mieszkańcy gminy od lat wspierają akcję Jurka Owsiaka. W tym roku na terenie naszej Gminy uzbierano łącznie 7.327,73 złotych, z tej kwoty
1.124,58 złotych, przekazał Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej w Dąbrowie w postaci „góry grosików”. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, szczególnie szalejącej wichury młodzi wolontariusze dzielnie i z poświęceniem „grali” dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najskuteczniejszym wolontariuszem okazała się Marta Kossak ze Świerczowa, w jej puszce było 783,97 złotych. W tym roku wolontariuszami byli: Władysław Mandziuk, Radosław Mandziuk, Krystian Torchała, Kamil Czykieta, Marta Kossak, Natalia Lampa, Kinga Nieprzecka, Phoebe Gurban, Maciej Żmuda, Weronika Drzazga, Kamila Trzos, Zofia Hrycyszyn, Maja Adamowska i Monika Sikora. Każdy wolontariusz był rozliczany indywidualnie, za co otrzymał specjalne podziękowanie od Jurka Owsiaka, który m.in. napisał: „… Dziękujemy za wsparcie 30 Finału WOŚP. W tych bardzo trudnych i wymagających wielu wyrzeczeń czasach, Twoje zaangażowanie w działania Fundacji pozwoli po raz kolejny zrealizować wszystkie cele, które co roku ambitnie przed sobą stawiamy...”

W trakcie programu artystycznego nawiązującego jeszcze do okresu świątecznego pod hasłem „Razem śpiewajmy kolędy”, wystąpiły zespoły działające na terenie naszej Gminy tj. „Kapela Dąbrowska”, „Dąbrowianki” i „Echo”, przeprowadzono licytację gadżetów przekazanych przez Fundację WOŚP i innych podarowanych, m.in. przez Panią Wójt Barbarę Bednarz, Posła na Sejm RP Ryszarda Wilczyńskiego i Dyrektora GOK-u, która zasiliła kasę WOŚP o kolejne 1.895,00zł. Serwowano przepyszne ciasta upieczone przez rodziców Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Świerczowie. Uzbierane datki Panie przekazały również na „Orkiestrę” a było to 305,00zł, GOK natomiast zaproponował uczestnikom imprezy darmową kawę, ale nasi goście i tak wsparli zbiórkę swoimi datkami w wysokości 177,10zł. Jak na tak małą Gminę to hojność naszych mieszkańców jest wspaniała. Dodatkowo strażacy z OSP Biestrzykowice–Miodary i OSP Świerczów zaproponowali uczestnikom imprezy pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z możliwością nauki i pokonania wewnętrznych oporów przed podjęciem działań ratowniczych.
W tym miejscu składam serdeczne podziękowania wolontariuszom, Komisji rozliczającej wolontariuszy i całą zbiórkę środków na WOŚP, Urzędowi Gminy w Świerczowie za pomoc organizacyjną i merytoryczną, Pani Teresie Andruszków za sprawne i owocne prowadzenie licytacji, Szkołom Podstawowym w Bąkowicach i Dąbrowie za zaangażowanie w organizację zbiórki i współpracę z wolontariuszami oraz Zespołowi Szkolno–Przedszkolnemu w Świerczowie za pomoc organizacyjną, strażakom z Biestrzykowic-Miodar i Świerczowa za pokazy pierwszej pomocy, Bankowi Spółdzielczemu w Namysłowie Oddział Świerczów za policzenie „góry grosików” (od 1 do 10 groszy było 42.021 sztuk), proboszczom za wyrozumiałość i wsparcie wolontariuszy oraz wszystkim mieszkańcom naszej Gminy.
Się ma! Do zobaczenia za rok.

 Tadeusz Bezwerchny                
Szef Sztabu Nr 2593 przy GOK w Świerczowie

 

Galeria z wydarzenia