||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||     

Narodowy Program Zdrowia na lata 2021-2025 w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych

Mamy przyjemność poinformować, że Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie podpisał umowę z Ministrem Zdrowia na kontynuację realizacji zadania zdrowia publicznego w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 w zakresie zadania nr 2 pn. Podejmowanie inicjatyw na rzecz profilaktyki chorób zawodowych i związanych z pracą, w tym ze służbą żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy oraz wzmocnienie zdrowia pracujących, Celu Operacyjnego nr 4: Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.

Zadania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2022 zaplanowane do realizacji przez Instytut Medycyny Wsi w Lublinie są skierowane do rolników, leśników, weterynarzy, pracowników służb mundurowych, jak również do wszystkich osób, które mogą być potencjalnie narażone na szkodliwe czynniki biologiczne obecne w środowisku pracy, miejsca zamieszkania czy rekreacji.

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, uczestnicy programu będą mogli
bezpłatnie wykonać następujące badania:
1. badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą ELISA w klasie IgM i IgG;
2. badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą Western Blot w klasie IgM i IgG;
3. badania serologiczne w kierunku toksoplazmozy metodą ELFA w klasie IgM i IgG oraz
awidność IgG u osób dodatnich w klasie IgG;
4. badania serologiczne w kierunku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) metodą  ELISA w klasie IgM i IgG lub badania poziomu przeciwciał klasy IgG u osób zaszczepionych przeciw KZM.W zakresie badań środowiskowych, uczestnicy będą mieli możliwość bezpłatnego wykonania
badań kleszczy oraz gleby:
1. badania kleszczy usuniętych ze skóry na obecność bakterii Borrelia burgdorferi
(czynnika etiologicznego boreliozy) oraz Borrelia miyamotoi;
2. badania próbek gleby (z pól uprawnych, ogrodów, tuneli, sadów) w kierunku wykrywania żywych jaj pasożytów jelitowych: Trichuris spp. Ascaris spp. i Toxocara oraz bakterii Salmonella, a także oznaczanie ogólnej liczby bakterii, w tym fekalnej grupy coli.

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie: www.npz.imw.lublin.pl oraz pod numerem telefonu +48 81 71 84 555.

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w Projekcie.

 

 

Dr hab. n. o zdr. Angelina Wójcik-Fatla, prof. IMW
Kierownik Zakładu Biologicznych
Szkodliwości Zdrowotnych i Parazytologii
Instytutu Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie

PDFTreść listu