||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||        

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W roku 2021 świętujemy 40. rocznicę wydarzeń, które trwale zapisały się w historii Polski. Wydarzenia dramatyczne przeplatały się z tymi dającymi nadzieję. Data pacyfikacji Kopalni Wujek w pamięci Polaków to jeden z najczarniejszych dni w historii. Rok 1981 to jednak także pozytywne zjawiska, fenomen Solidarności i kamienie milowe osiągnięte na drodze do wolności.

Dla upamiętnienia wydarzeń roku 1981 Biuro Programu „Niepodległa” wspiera zainicjowaną przez Instytut Pamięci Narodowej akcję „Zapal Światło Wolności”.

Kampania nawiązuje do gestu, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Organizatorzy mają nadzieję, że światełko pojawi się w oknach domów, urzędów, szkół i innych instytucji. W akcję włączą się najwyższe władze państwowe podczas uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie ona transmitowana w TVP1 o godzinie 19:30. W akcję „Zapal światło wolności” włączą się m.in. Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Urzędy Wojewódzkie oraz media lokalne i ogólnopolskie.

40 rocznca stanu wojennego.jpeg