||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||     

5 Bieg po Gminie Świerczów

W niedzielę 12 września na terenie wsi Dąbrowa odbył się jubileuszowy „5 Bieg po Gminie Świerczów” pod hasłem „Wygrać z koronawirusem”. Organizatorem tego wydarzenia była Gmina Świerczów wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Gminnym Zrzeszeniem Ludowe Zespoły Sportowe w Świerczowie przy wsparciu finansowym Powiatu Namysłowskiego. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

W programie przewidziane były biegi dla dzieci, w czterech kategoriach wiekowych. Głównym punktem był natomiast bieg na dystansie 10 km dla mężczyzn i 5 km dla kobiet, prowadzącym przez malownicze tereny Dąbrowy.

Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pakiety startowe, na które składały się numery startowe, talony na posiłek oraz pamiątkowe koszulki. Dzieci natomiast otrzymały kolorowe plecaki.

Pomiarem czasu za pomocą elektronicznych chipów zajęła się profesjonalna firma „Ultimasport.pl”. Natomiast najważniejsza pamiątka z każdego biegu, czyli odlewany medal, przedstawiał tym razem kontury Polski z herbem naszej gminy na awersie oraz postaci biegaczy na rewersie.

Podczas trwania całej imprezy sportowej uczestnicy mogli skorzystać z zorganizowanego gminnego mobilnego punktu spisowego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 oraz punktu informacyjnego do spraw szczepień przeciw COVID-19.

Bieganie rozpoczęli najmłodsi, czyli przedszkolaki na dystansie ok 300 m. Zwyciężył Karol Katra, drugie miejsce zajęła Milena Michalak, a trzecie Blanka Cichecka. Następnie wystartowały dzieci w kategorii klas I-III, które przebiegły 400 m. Pierwsze miejsce zajął Jan Szewczyk, drugie Michał Stanisławczyk, a trzecie Michalina Suchecka. W dalszej kolejności biegali uczniowie szkół podstawowych z klas IV-VI, którzy mieli do przebiegnięcia 1 km. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Helena Frychel, drugą zawodniczką była Jagoda Rudek, a trzecią Weronika Dworecka. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Filip Hryniewicz, drugie miejsce Szymon Mikowski,  trzecie miejsce Jakub Banasik. Zawody najmłodszych zakończyli uczniowie szkół podstawowych z klasy VII i VIII, którzy ścigali się na dystansie 2 km. Najlepszym w tej grupie wiekowej był Franciszek Samborski wyprzedzając Mateusza Dworeckiego i Szymona Dworeckiego. Łącznie wystartowało 37 dzieci.

Po biegach naszych najmłodszych uczestników przyszedł czas na bieg główny na wspomnianym dystansie 10 km i 5 km. W tym roku na starcie stanęło 22 zawodników. Większość startujących była mieszkańcami naszego powiatu. Tradycyjnie pojawili się zawodnicy z Brzegu, Opola, Lewina Brzeskiego i Mikolina. Nie brakowało też zawodników spoza województwa opolskiego.

Triumfatorem 5 Biegu po Gminie Świerczów wśród mężczyzn został Jakub Kijak z Biestrzykowic, który dystans 10 km przebiegł w czasie 35 min.10 sek. Drugi z tym samym czasem (obaj wbiegli na metę w przyjacielskim „uścisku”) zameldował się Bartłomiej Stajniak z Namysłowa, a podium uzupełnił Artur Musiał  również z Namysłowa.

Wśród kobiet na dystansie 5 km zwyciężyły reprezentantki ActivRun Namysłów, pierwsza linię mety przekroczyła Małgorzata Suchecka z czasem 22 min. i 14 sek. Na drugim miejscu uplasowała się Ewa Szyporta, a trzecie miejsce zajęła Marzena Łebzuch.

Najlepsi biegacze wśród mężczyzn i kobiet otrzymali nagrody finansowe. Najwyższe miejsce na podium zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn premiowane było kwotą 300 zł, drugie 200 zł, a trzecie 100 zł.

Klasyfikacje, poza generalną, były prowadzone również w kategoriach wiekowych – K-40, K-50, M-30, M-40, M-50 (Pełna klasyfikacja wraz z uzyskanymi czasami znajduje się na stronie internetowej swierczow.pl).

Natomiast najlepszym biegaczem z terenu Gminy Świerczów został Jakub Kijak z Biestrzykowic. Najlepszą biegaczką  z naszej gminy okazała się po raz kolejny Agnieszka Dworecka ze Starościna.

Poza nagrodami pieniężnymi wszyscy najlepsi w poszczególnych kategoriach, otrzymali okazałe puchary oraz nagrody rzeczowe, które wręczali m.in. Wójt Gminy Pani Barbara Bednarz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pan Krzysztof Żołnowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Adam Janas, który dodatkowo ufundował nagrody pieniężne dla najlepszych biegaczy z Gminy Świerczów.

Na trasie zawodników dopingowała rzesza kibiców – rodziny i znajomi, a także mieszkańcy samej Dąbrowy, dla których była to dodatkowa atrakcja.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla Prezesa Gminnego Zrzeszenia LZS w Świerczowie  Mariusza Boducha i Pani Renaty Boduch, którzy włożyli ogrom pracy w przygotowanie biegu i dzięki którym wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i bardzo sprawnie przeprowadzone.

Podziękowania składamy również dla wszystkich sponsorów, bez których niemożliwym byłoby zorganizowanie tej imprezy na wysokim poziomie, a w szczególności dla: Starostwa Powiatowego w Namysłowie, Marszałka Województwa Opolskiego, Widawa  Sp. z o.o. Biestrzykowice, Nadleśnictwa Namysłów, Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych „EKOWOD”, Froneri – Namysłów, Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna”, Rafał Pajor – Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe, Jacek Rozwadowski.

Dziękujemy także tym wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w organizację tego premierowego biegu włączając w to szczególnie strażaków z OSP Dąbrowa, Starościn, Świerczów, Bąkowice oraz Biestrzykowice – Miodary, którzy w sposób wzorowy zadbali o zabezpieczenie całej trasy.

Bieganie i ogólna aktywność fizyczna staje się coraz bardziej modna, a Gmina Świerczów jak najbardziej chce cały czas propagować zdrowy styl życia i w związku z tym zapewniamy, że Bieg po Gminie Świerczów na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych na naszym terenie. Zatem zapraszamy oczywiście za rok!

 

Tadeusz Bezwerchny – dyrektor GOK