||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||        

Dożynki Gminne - Miejsce 2021 r.

Zgodnie ze staropolskim obyczajem w Gminie Świerczów odbyły się dożynki, które są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. W tym roku współorganizatorem dożynek Gminnych było sołectwo Miejsce, które w dniu 28 sierpnia 2021 r. wspólnie z Urzędem Gminy Świerczów, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Gminną Biblioteką Publiczną zorganizowali Święto Plonów.

Ceremonię dożynkową rozpoczęła Msza Święta polowa, której przewodniczył ks. dziekan Bartosz Barczyszyn. Dziękczynna Eucharystia dożynkowa sprawowana była w intencji rolników – Msza dożynkowa w koncelebrze księży: Piotra Bałtarowicza Proboszcza Parafii Siemysłów, Andrzeja Jaremko Proboszcza Parafii Bąkowice oraz Wojciecha Łata Proboszcza Parafii Biestrzykowice, przy oprawie muzycznej Jana Sowy i zespołu „Echo”.

Po uroczystej Mszy Św. miała miejsce dalsza ceremonia dożynkowa, podczas której Starostowie dożynek: Alicja Żołnowska oraz Jacek Rozwadowski przekazali gospodarzom gminy Wójt Barbarze Bednarz i Przewodniczącemu Rady Gminy Adamowi Janas - bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów, który sprawiedliwie rozdzielili wśród uczestników doniosłej uroczystości. Starostami dożynek byli rolnicy sołectwa Miejsce:

  • Alicja Żołnowska, która prowadzi wielokierunkowe gospodarstwo rolne we wsi Miejsce o powierzchni 25 hektarów. W gospodarstwie prowadzona jest hodowla bydła mięsnego w systemie wolnym całorocznym oraz chów trzody chlewnej. Ponadto jest Prezesem Stowarzyszenia w Miejscu, które zajmuje się edukacją przyrodniczą i ochroną przyrody. Wolne chwile lubi spędzać w gronie najbliższych jak również bardzo lubi pracę w ogrodzie, gdzie uprawia warzywa (dynie, kolorowe ziemniaki) oraz kwiaty,
  • Jacek Rozwadowski wraz z żoną Martą prowadzi wielokierunkowe gospodarstwo rolne w miejscowości Miejsce o powierzchni 210 hektarów. W gospodarstwie jest prowadzona hodowla bydła mlecznego, obecnie pogłowie wynosi 50 sztuk krów mlecznych. Jest Przewodniczącym Gminnej Spółki Wodnej w gminie Świerczów oraz delegatem powiatu namysłowskiego do Izby Rolniczej w Opolu. Ponadto w bieżącym roku Wojewoda Opolski powołał Pana Jacka na konsultanta Zespołu ds. strat w rolnictwie wywołanych na skutek negatywnych zjawisk atmosferycznych. W czasie wolnym interesuje się sportem.

Po wręczeniu chleba przez Starostów głos zabrała Wójt Gminy Świerczów Barbara Bednarz, która przywitała wszystkich zgromadzonych – gości i sponsorów, skierowała słowa podziękowania do rolników i ich rodzinom, organizatorów dożynek i wszystkich mieszkańców, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznych dożynek. W swoim wystąpieniu powiedziała m.in.  „… Zgodnie z pięknym staropolskim zwyczajem, dożynki rozpoczęliśmy od Mszy Św. Zwyczaj ten przypomina nam, że Bóg jest szafarzem wszelkich łask, a plony ziemi są wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka. Dożynki, jak również Eucharystia to przede wszystkim dziękczynienie. Dziękujemy dziś Bogu za błogosławieństwo, za dobre zbiory, ale dziękujemy również Rolnikom, za wysiłek i pracę na roli…”. „…Cieszę się ogromnie, że ten piękny dożynkowi zwyczaj piętnowany jest również w Gminie Świerczów...”. „…Pragnę tym wspaniałym darem podzielić się z wszystkimi mieszkańcami Naszej Gminy i Naszymi Gośćmi, bo chlebem, zgodnie ze staropolskim obyczajem należy się dzielić. Chciałabym, aby ten podział był sprawiedliwy. Starajmy się, aby ten chleb jednoczył nas wokół wspólnych dla nas spraw, abyśmy potrafili sobie pomagać nie tylko w chwilach radosnych, ale również i tych trudnych chwilach, abyśmy wszyscy pamiętali jak wiele zawdzięczamy naszym Rolnikom…”.

Po wystąpieniu Pani Wójt głos zabrali zaproszeni goście oraz zostały odczytane i wręczone listy gratulacyjne jakie napłynęły do Rolników i Gospodarzy dożynek (od Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego, Starosty Namysłowskiego, Zarządu Banku Spółdzielczego w Namysłowie, Poseł Violetty Porowskiej).

Wśród występujących przedstawiciel Spółki Grupa Azoty przekazał starostom dożynek dyplomy i decyzje upoważniające do odbioru 1 t nawozu.

Po wystąpieniach gości konferansjerzy Anna Leśnik i Jan Sowa zapowiedzieli zespół „Echo” z Goli i Wężowic, który zaprezentował piosenki i przyśpiewki ludowe  zachęcając do wspólnej zabawy i śpiewania. W dalszej części ceremonii wystąpiła Orkiestra Miejska „Dębieńsko” z Czerwionki – Leszczyny, z orkiestrą w roli wokalistów wystąpiły Zuzanna Okseniuk i Natalia Gierlich, a także  Zespół Śpiewaczy „Leszczyny”, którzy zachwycili uczestników uroczystości  dożynkowej. Również Zespół Stylizowanych Tańców Ludowych „Piast”  i „Leśne Echo” działające przy Brzeskim Centrum Kultury, prezentując  tańce ludowe, piosenki ludowe i piosenki estradowe, dostarczyli wszystkim uczestnikom wielu wrażeń. Niezapomnianych wrażeń i radości dostarczył również zespół „Dąbrowianki” prezentując repertuar góralski, co poruszyło publiczność do wspólnego śpiewania.

 

W trakcie ceremonii dożynkowej został ogłoszony Konkurs Koron dożynkowych i innych form o tematyce dożynkowej oraz Konkurs dekoracji dożynkowych. Komisja, powołana do Konkursu Koron dożynkowych, w składzie: Jolanta Wilczyńska - przewodnicząca, Alina Białas - członek, Jadwiga Kulczycka - członek, Michał Cajdler - członek oraz Agata Zając - sekretarz; dokonała oceny przedstawionych przez sołectwa arcydzieł i postanowiła przyznać nagrody w kategorii  korony i wieńce dożynkowe –  I nagrodę w wysokości 1000 złotych dla sołectwa Miejsce, II nagrodę w wysokości 800 złotych dla Sołectwa Wężowice, III nagrodę w wysokości 600 dla Sołectwa Grodziec. Natomiast w innych formach twórczości ludowej akcentującej tematykę dożynkową – I nagrodę w wysokości 1000 złotych przyznano Sołectwom Biestrzykowice - Miodary, II nagrodę w wysokości 800 złotych Sołectwu Gola, III nagrodę w wysokości 600 złotych Stowarzyszeniu „Dzieci z Grodźca” oraz wyróżnienie dla Sołectwa Bąkowice w kwocie 400 zł. Dodatkowe wyróżnienie od sponsora: Joanny i Pawła Łukasz „Złoty KUR” w kwocie 500 zł dostało sołectwo Grodziec.

Sołectwo Miejsce reprezentowało Gminę Świerczów na Dożynkach Wojewódzkich w  Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu w dniu 5 września 2021 r., prezentując pięknie wykonaną koronę.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie koron i wieńców dożynkowych dla przedstawicieli sołectw wręczyła Wójt Gminy Świerczów Pani Barbara Bednarz.

            Mieszkańcy Miejsca wykonali piękne dekoracje dożynkowe. Począwszy od wjazdów do miejscowości z każdej strony i całej miejscowości Miejsce  mogliśmy podziwiać dekoracje i scenki rodzajowe. Doceniając zaangażowanie i pomysłowość gospodarzy dożynek postanowiono przez komisję konkursową, w której skład wchodził Andrzej Galla- przewodniczący komisji, Michał Hnat, Jadwiga Kulczycka oraz Agata Zając,  nagrodzić pierwszym miejscem scenkę wykonaną przy posesji Państwa Weroniki i Leszka Starzec, drugie miejsce Pani Kornelii Mateja, trzecie miejsce Państwa Danuty i Bogdana Dudziec oraz wyróżnić scenki Państwa Marii i Zdzisława Bednarz, Pani Wandy Kossowa oraz Państwa Marty i Jacka Rozwadowskich.  Nagrody ufundowała Gmina Świerczów. Dziękujemy i gratulujemy mieszkańcom ciekawych pomysłów.

Organizatorzy przygotowali bogaty i różnorodny program artystyczny. Oprócz występów różnych zespołów przygotowano  program interaktywny dla dzieci w wykonaniu Animatora czasu wolnego „Kraina Zabawy”, który zabawiał dzieci i dorosłych do późnych godzin wieczornych. Organizatorzy zadbali by dzieci  mogły korzystać do woli z zjeżdżalni, dmuchańców,  pomalować sobie twarze, puszczać wielkie bańki mydlane i również zadbali o słodycze i prezenty, które animatorzy rozdawali w trakcie zabawy, by zrekompensować nie  obchodzone święta z okazji  Dnia Dziecka.

Wśród atrakcji uroczystości dożynkowej dużym powodzeniem cieszył się „wiejski stół”, gdzie gospodynie z Miejsca częstowały wyśmienitymi, domowymi ciastami i swojskimi wyrobami. Dużym powodzeniem cieszyła się również grochówka, przygotowana przez Panie kucharki z SP Bąkowice.

            Ponadto podczas Dożynek Gminnych Gminne Biuro Spisowe w Świerczowie zorganizowało punkt mobilny Narodowego Spisu Powszechnego 2021 oraz zorganizowano punkt informacyjny dotyczący szczepień nt. szczepień przeciw COVID-19, który również cieszył się dużym zainteresowaniem.

                W tym roku gwiazdą wieczoru był koncert zespołu „Joker” oraz Koncert zespołu „Freaky Boys”, gromadząc wielu zwolenników muzyki Dance – szaleńcza zabawa, zdawać by się mogło - nie miała końca. Zabawie dożynkowej w dalszej części towarzyszyły zespoły muzyczne: DJ „Fire” i „Biało-Czarni”, którzy rozgrzali publiczność do spontanicznej zabawy tanecznej, przeplatanej muzyką rozrywkową,  bawiąc nas do wczesnych godzin rannych.

Organizatorzy mają nadzieję, że gościom spodobały się dożynki i że każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, by dobrze się bawić i mile spędzić czas.

Dożynki Gminne to wielkie przedsięwzięcie logistyczne, przygotowanie Gminnych Dożynek w Miejscu, wymagało wiele pracy, dobrej organizacji i zabezpieczenia.

 

PODZIĘKOWANIA

Komitet Organizacyjny Dożynek kieruje serdeczne dziękowania dla sponsorów i osób wspierających rzeczowo tegoroczne dożynki, którymi byli: Bank Spółdzielczy Namysłów, Rafał Pajor, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle, Grupa Azoty PROREM Sp. z o. o., Piotr Duraj, Marian Dyczko, Krzysztof Żołnowski, Krzysztof Żołnowski Sport Time, Skup Złomu Katarzyna Bugajska, Rozwadowski Jacek, Sołtysi Sołectw i Radni Gminy Świerczów, Barbara Bednarz, Pawliszyn Bogusław Gospodarstwo Rolne, Andrzej Czykieta, „Złoty KUR” Joanna i Paweł Łukasz, ZWiUK „EKOWOD” SP. z o. o., Jarek Żołnowski Restauracja Świerczów, Bogdan Drobina Ferma Drobiu, Firma Remontowo-Budowlana Norbert Glatki.

Podziękowania kierujemy również do:

- Służb  porządkowych,  tj. strażaków z OSP z terenu Gminy Świerczów, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem,

- Pracowników UG, GOK,GBP SP w Bąkowicach,

- Konferansjerów: Pana Jana Sowy i Pani Anny Leśnik za sprawne poprowadzenie dożynek,

- Zespołów: „Dąbrowianki” oraz „Echo” za programy artystyczne, które wzbogaciły naszą ofertę programową,

Szczególne podziękowania kierujemy do mieszkańców Sołectwa Miejsce za zaangażowanie przy organizacji dożynek  i za wykonanie pięknych dekoracji dożynkowych i scenek rodzajowych.

 

 Wójt Gminy Świerczów                                                     

 Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury