||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||     

Portal JP2online.pl nominowany do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku!

Informujemy, że portal JP2online.pl – został nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2020. W 14. edycji plebiscytu portal znalazł się w finałowym gronie 5 najciekawszych propozycji w kategorii „Edukacja”. Bardzo serdecznie zapraszamy do głosowania na projekt Centrum Myśli Jana Pawła II, który został udostępniony z okazji ubiegłorocznych 100. urodzin Karola Wojtyły.

LINK DO GŁOSOWANIA

JP2online.pl wystartował w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 18 maja 2020 r. Znalazły się w nim multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie. Jan Paweł II dostępny, w jednym miejscu w Internecie – to cel, który nam przyświeca. Życie i nauczanie Jana Pawła II to afirmacja dialogu, odpowiedzialnej wolności i krytycznego myślenia, to także skupienie na dobru i godności każdego człowieka, bez względu na płeć, pochodzenie, czy przynależność etniczną i religijną. Opowiadając o przeszłości, patrzymy jednak w przyszłość — powstaniu portalu przyświecał zamiar, aby poprzez kompleksową prezentację biografii i dorobku Karola Wojtyły wskazywać wagę tych uniwersalnych wartości i ich potencjał do twórczej zmiany rzeczywistości społecznej.

W portalu internauci znajdą między innymi: wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża, katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych. Wszystkie zgromadzone materiały są prezentowane w atrakcyjnej oprawie wizualnej, a projekt portalu przygotowany w oparciu o najnowsze trendy technologiczne występujące obecnie na rynku, umożliwia użytkownikom szybką i intuicyjną pracę oraz pogłębianie wiedzy o Karolu Wojtyle.

Przejrzystość i funkcjonalność to cechy na których zależało nam szczególnie – dzięki nim mamy szansę dotrzeć nie tylko do grona specjalistów, ale przede wszystkim skutecznie realizować projekty edukacyjne. Dlatego też, część naszych zbiorów jest dostępna do pobrania i wykorzystania w działaniach dydaktycznych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym. Od początku wszystkie treści były publikowane w polskiej i angielskiej wersji językowej, a już po paru miesiącach udało nam się uruchomić wersję hiszpańsko- i ukraińskojęzyczną, co stało się możliwe dzięki współpracy z Instytutami Polskimi w tych krajach.

Szczególną uwagę na JP2online warto zwrócić na multimedialny biogram Karola Wojtyły, który za pomocą grafiki, animacji, materiałów audio, filmów archiwalnych i tekstów przybliża wydarzenia, osoby i miejsca mające wpływ na Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Atrakcyjna wizualnie prezentacja biografii sprawia, że jest to znakomity materiał dydaktyczny, dostępny w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim oraz ukraińskim. W czerwcu 2021 r. multimedialny biogram Karola Wojtyły za swoje walory wysokie produkcyjne otrzymał prestiżowy tytuł „Honorable Mention” oraz certyfikat „Mobile Excellence” w jednym z najważniejszych konkursów dla web designerów – Awwwards.com.

Udostępnione w portalu zbiory zostały przekazane przez wiele instytucji takich jak: Polskie Radio S.A., Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut Tertio Millennio, Klasztor w Niepokalanowie, Zgromadzenie Księży Sercanów, Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu – Angelicum.