||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||        

cykl spotkań literackich "Bestseller w ogrodzie. Spotkanie z międzywojenną książką"

Biuro Programu "Niepodległa" 1 lipca br. o godz. 18.00 zaprasza instytucje kultury i miłośników książek na spotkanie z międzywojennym bestsellerem literatury popularnej. W rozmowie o "Dzikusce" Ireny Zarzyckiej - jednej z najpopularniejszych powieści tamtych lat, weźmie udział m.in. literaturoznawczyni, autorka książek i słuchowisk Iwona Rusek, a fragmenty książki przeczyta wybitny aktor młodego pokolenia Patryk Szwichtenberg. Spotkanie będzie również transmitowane online na kanałach Niepodległej Facebook i YouTube.

Wielotysięczne nakłady, ekranizacje z najlepszymi aktorami, sława i popularność... kto jednak pamięta o nich prawie sto lat później? Czy dziś jesteśmy w stanie zrozumieć, czym fascynowali się nasi dziadkowie i nasze babki? Czy fenomen literatury okresu międzywojnia dziś wciąż jest aktualny? Co w tych najpopularniejszych książkach lat 20. i 30. XX wieku sprawiło, że zyskały serca czytelników?

Aby spróbować odpowiedzieć na te i inne pytania, Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza na cykl spotkań literackich "Bestseller w ogrodzie. Spotkanie z międzywojenną książką", w ramach którego w letnie pierwsze czwartki miesiąca zaprosimy na rozmowy o kolejnych czytelniczych hitach naszych przodków. Uspokajamy - nie trzeba przed spotkaniem zapoznawać się z każdą książką, gdyż na każdym spotkaniu aktor bądź aktorka będzie czytać wybrane fragmenty każdej książki, które pozwolą zrozumieć fenomen danej książki.

W pierwszy czwartek lipca zapraszamy na spotkanie z "Dzikuską" Ireny Zarzyckiej, która przebojem zdobyła rynek wydawniczy przedwojennej Polski. Kurier Wileński w grudniu 1928 roku donosił, że autorka była istną rekordzistką: "Zarzycka - stała się synonimem dyskusyj literackich w Polsce. 65.000 nakładu "Dzikuski" w ciągu roku, 35.000 - "Jawnogrzesznicy" w ciągu półrocza - to są rekordy, jakich nie było przez dziesięć lat Niepodległej Polski." Romanse Zarzyckiej aż do wybuchu wojny cieszyły się niesłabnącą popularnością, a debiutancka powieść "Dzikuska" trafiła na ekrany kin już w 1928, rok po ukazaniu się w księgarniach!

Spotkanie poprowadzi Miłka Skalska, jej rozmówczynią będzie literaturoznawczyni, autorka książek i słuchowisk Iwona Rusek, a fragmenty książki przeczyta wybitny aktor młodego pokolenia Patryk Szwichtenberg.

Spotkanie odbędzie się w Niepodległej. Miejsce spotkań 1 lipca br. o godz. 18.00. Transmisję spotkania będzie można oglądać w social mediach Niepodległej:

YouTube - https://youtu.be/IsrC9Gn1Tto.

niepodlegla_06_2021.png

Spotkanie organizowane jest w Niepodległa. Miejsce spotkań - kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Biuro Programu "Niepodległa" z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości. Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy Al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Serdecznie zapraszamy.

Biuro Programu "Niepodległa"