||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||        

„Op@lskie dla podstawówek – zdalne nauczanie zbliża”

W dniu 20 listopada 2020 r. Gmina Świerczów złożyła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego informację dotyczącą potrzeb w zakresie wyposażenia szkół, w laptopy do nauczania zdalnego, a w pierwszych dniach marca 2021 r. szkoły podstawowe, dla których organem prowadzącym jest Gmina Świerczów złożyły deklarację przystąpienia do projektu.

Nauczanie przez Internet trwa w szkołach, niemal bez przerwy, od roku. Podstawowym sprzętem, zarówno dla nauczycieli jak i uczniów stał się komputer.
W minionym roku szkoły dostały wprawdzie dofinansowanie do sprzętu w ramach programów „ Zdalna Szkoła” i „Zdalna Szkoła +”, ale wówczas sprzęt trafił do uczniów, pomagając im w nauce.

1616961578702 - kopia.jpeg

Nauczyciele musieli nie tylko przestawić się na nowe sposoby uczenia, niejednokrotnie dokształcić się, ale także stanąć przed problemem braku lub zużycia prywatnego sprzętu elektronicznego odpowiadającego wymogom i potrzebom wielogodzinnego patrzenia w ekran i komunikowania się z uczniami.

Te potrzeby zostały zauważone przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i w ostatnich dwóch tygodniach zdecydowana większość nauczycieli szkół podstawowych w województwie opolskim zostało beneficjentami wspaniałego projektu: „Op@lskie dla podstawówek – zdalne nauczanie zbliża”.

1617008935938.jpeg

Dzięki zrozumieniu potrzeb nauczycieli przez Marszałka Województwa Pana Andrzeja Bułę, wsparciu Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego i Dyrektor Pani Moniki Jurek oraz dzięki szybkiemu wdrożeniu projektu przez Dyrektora Regionalnego Zespołu Wsparcia Placówek Edukacji w Opolu Pana Lesława Tomczaka i pracowników tego ośrodka udało się w niezwykle trudnym czasie zakupić i przekazać nowoczesne laptopy także nauczycielom szkół w Gminie Świerczów. W sumie do szkół w całym województwie trafiło ponad 9550 takich komputerów.

1617007163518 - kopia.jpeg

W poniedziałek 22.03. Dyrektorzy Szkół ze Świerczowa, Dąbrowy i Bąkowic odebrali z Opola nowiutkie laptopy. W kolejnych dniach podpisano umowy i przekazano do użytkowania nauczycielom nowy sprzęt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania placówek oświatowych. Wraz z komputerami nauczyciele zobowiązali się do podjęcia dalszego doskonalenia mającego na celu poprawę jakości nauczania i zdobycie nowych kompetencji, które posłużą im także po powrocie uczniów do szkół.

Warto zauważyć, że choć czas epidemii pozostanie w pamięci ludzi na całym świecie jako trudny i tworzący olbrzymie problemy nie tylko dla edukacji, jednocześnie będzie kojarzony z ogromnym postępem w wykorzystywaniu możliwości, jakie daje Internet i praca na odległość.

Równocześnie trzeba powiedzieć, że wszyscy czekamy na powrót uczniów do szkół, hałas na korytarzu, uśmiechy na twarzach, wspólne uroczystości i życie szkolne sprzed pandemii. A komputery wówczas także znajdą swoje zastosowanie.

Dyrektorzy Szkół Podstawowych: Dorota Przybylska, Jolanta Wilczyńska oraz Cezary Zając