||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||        

Pomoc dla emigrantów z Białorusi - ruszyła innowacyjna platforma

ADRA_logo.png

W trzy i pół miesiąca po wyborach prezydenckich na Białorusi protesty w tym kraju  wciąż trwają. Wielu obywateli czuje się zagrożonych i rozważa opuszczenie ojczyzny. Fundacja ADRA Polska rusza z programem kompleksowej pomocy dla emigrantów z Białorusi, na którą złoży się pomoc psychologiczna, prawna oraz poradnictwo w kwestiach takich, jak znalezienie pracy i mieszkania. Pomoc jest możliwa za pośrednictwem innowacyjnej platformy, która właśnie wystartowała.

Trudne początki emigracji

Białorusini przyjeżdżający do Polski mierzą się z sytuacją, która niesie ze sobą wiele zagrożeń – poczynając od niepewności związanej z procesem legalizacji statusu uchodźcy, przez obciążenie psychiczne, jakie niesie ze sobą wyjazd z kraju, na problemach ze znalezieniem pracy, szkoły dla dzieci i barierze językowej skończywszy. Pomoc prawna, doradztwo w sprawie pracy, edukacji czy wsparcia psychologicznego są oferowane przez wiele organizacji w Polsce. Wyszukanie niezbędnych informacji i poszczególnych form pomocy jest jednak skomplikowane.

Fundacja ADRA Polska, do której należy GrupaWsparcia.pl, łączy siły z innymi organizacjami niosącymi pomoc dla Białorusinów przyjeżdżających do Polski.

Projekt „GrupaWsparcia.pl dla Białorusi” integruje poszczególne elementy procesu, przez który przechodzą planujący osiąść w Polsce Białorusini. Znacząco ułatwia dostęp do wszelkiego rodzaju pomocy, a także umożliwia beneficjentom bezpośredni i szybki kontakt z konkretnymi organizacjami oferującymi pomoc w danych dziedzinach. Wynajem pokoju czy znalezienie pracy są znacznie ułatwione dzięki ustawieniom lokalizacyjnym, a dzięki automatycznemu tłumaczeniu bariera językowa nie jest już przeszkodą w komunikacji między obywatelami Białorusi i Polski. Korzyści z projektu odczują również obywatele Polski poprzez ułatwienie zatrudnienia imigrantów z Białorusi i wynajmu nieruchomości. Celem projektu jest również budowanie poczucia wspólnoty oraz wzajemnych postaw otwartości i wsparcia pomiędzy obywatelami obu krajów.

Pomoc dla emigrantów z Białorusi. Jak to działa?

Użytkownicy portalu uzyskają wsparcie psychologiczne, dzięki bezpłatnym spotkaniom grupowym prowadzonym przez psychologa online, w formie audio, oraz poprzez spotkania indywidualne - konsultacje psychologiczne i psychoterapeutyczne, prowadzone również za pośrednictwem internetu. W projekcie przewidziane jest także bezpłatne poradnictwo prawne, realizowane przez prawnika z wieloletnim doświadczeniem.

Elementy projektu realizowane są za pośrednictwem prowadzonego przez Fundację ADRA Polska portalu GrupaWsparcia.pl. Jest to portal społecznościowy, który pomaga w walce z problemami i daje przestrzeń do wzajemnego wspierania się użytkowników. Na GrupaWsparcia.pl użytkownicy mogą za pomocą chatu o każdej porze dnia i nocy podzielić się z innymi tym, co spędza im sen z powiek i otrzymać wsparcie. Wsparcie i zrozumienie, które można uzyskać od innych członków społeczności GrupaWsparcia.pl, pomaga zwalczyć poczucie samotności i z większą siłą zmagać się z codziennymi trudnościami.

Z myślą o osobach bardziej mobilnych zostanie uruchomiona aplikacja na smartfony w języku polskim i rosyjskim z możliwością rejestracji na portalu oraz dodawania i wyszukiwania ofert wsparcia. Dzięki czemu pomoc zawsze pozostanie w zasięgu ręki.

Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://grupawsparcia.pl/pomoc-dla-bialorusi

Projekt dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, w kierunku ich usamodzielnienia się, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. W 2019 roku w ramach 13 projektów Fundacja ADRA Polska dotarła z pomocą m.in. w Tanzanii, Kenii, Ukrainie, Gruzji i Polsce do 3 282 osób, w dużej części osieroconych i dotkniętych ubóstwem dzieci.

Więcej o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl, www.facebook.com/ADRAPolska

Kontakt dla mediów:

Jakub Juszczyk
Fundacja ADRA Polska

+ 48  690 890 690