||          OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE          ||        

KRUS zaleca większą ostrożność w nowym sezonie na kleszcze

KRUS zaleca większą ostrożność w nowym sezonie na kleszcze

 

Rolnicy są jedną z grup zawodowych w szczególności narażoną na choroby przenoszone przez kleszcze. Liczba zachorowań na boreliozę w ostatnich latach gwałtownie wzrasta. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ubiegłym roku wypłaciła 282 odszkodowania z tytułu tej choroby. Dla porównania w 2017 r. -232 a w 2014 r. -179.

Najwięcej kleszczy występuje w Polsce północnowschodniej. Spotkać je można praktycznie wszędzie: w lasach, na łąkach, a także w miejskich parkach i ogrodach.

Około 30 % kleszczy jest nosicielami krętka borelii, wywołującego niebezpieczną chorobę boreliozę. Jako pierwsze objawy tej choroby mogą wystąpić m.in.: rumień wędrujący na skórze, gorączka, stany podgorączkowe, zaburzenia czucia, bóle głowy czy mięśni. Nieleczona borelioza może wywołać nawet zapalenie nerwów lub mózgu.

Istnieją sposoby, które zmniejszają ryzyko ukąszenia:

- szczelne okrywanie ciała, a szczególnie nakrycie głowy i ochrona karku, noszenie
odzieży w jasnych kolorach,

- stosowanie środków odstraszających kleszcze,

- unikanie wysokich traw i zarośli,

- niesiadanie bezpośrednio na trawie, zwalonych pniach drzew,

- zachowanie szczególnej ostrożności w miesiącach wzmożonej aktywności kleszczy

tj. od maja do listopada

- dokładne sprawdzanie ciała po powrocie do domu (wskazana kąpiel).

Jeśli mimo stosowania odpowiednich zaleceń na naszej skórze zauważymy wbitego kleszcza należy go jak najszybciej prawidłowo usunąć. Niewskazane jest smarowaniem masłem, olejem ponieważ może to spowodować zakażenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości, urwania odwłoka, pojawienia się rumienia lub innych niepokojących objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ministerstwo Zdrowia zaleca wykonywanie szczepień przeciwko KZM
(kleszczowemu zapaleniu mózgu) m.in. u rolników jako grupy narażonej na wystąpienie tej choroby. Obecnie na rynku dostępne są szczepionki, po których odporność nabywa się zwykle po podaniu dwóch dawek, jednak zalecane jest podanie trzech. Szczepienie wymaga dawki przypominającej co pięć lat. O podaniu dostępnych na rynku szczepionek decyduje lekarz, wykluczając ewentualne przeciwwskazania.

 

Opracowały:

Małgorzata Pluta Starszy Specjalista

Aleksandra Buchta Starszy Specjalista

ZPRO OR KRUS w Opolu

 

 

Szanowni Rolnicy, pamiętajcie!

Prewencja jest skutecznym sposobem na uniknięcie przykrych skutków choroby.

 

Lech Waloszczyk
Dyrektor       
OR KRUS w Opolu